Дрогобиччина - земля Івана Франка

Архів новин

Четвер, 18 листопада 2021 15:27

Чому я категорично проти зміни символіки Дрогобицького району.

Нещодавно голова Дрогобицької РДА Степан Кулиняк звернувся до мене з офіційним листом щодо зміни символіки району. Його звернення пояснюється тим, що чимало жителів Дрогобицького району звертають увагу на те, що наявний герб регіону не має тяглості до української символіки та візуально нагадує герб сусідньої «країни-агресора», а також є застарілим.

Відповім так: чимало жителів Дрогобицького району просто не знають історії нашого краю. У більшості випадків це не їхня вина, а біда, бо історію їм викладали в радянській інтерпретації. Тому, дивлячись на герб Дрогобицького району, вони не бачать тяглости українськости. Звідки їм знати, що Дрогобиччина, як і Стрийщина, Самбірщина, Старосамбірщина і Турківщина, входили до Перемиської землі, в основу герба якої був покладений власне такий двоголовий орел, якого вони зараз бачать на гербі Дрогобицького району.

Якщо опонентам потрібні підтвердження, то варто звернутися до книги знаного автора одного з найоб’ємніших творів з історії, географії та культури народів Східної Європи й деяких інших країн, італійця О. Ґваґніні (1534—1614). Праця його латинською мовою вийшла в світ у Кракові 1578 р. під заголовком: «Sarmatiae evropeae deio, que Regnum Poloniae, Lituaniam, Samogitiam, Russiam, Masouiam, Prussiam, Pomeraniam, Liuoniam, et Moschouiae, Tatarique partemcompletur. Alexandri Gwangini Veronensis... diligentia conae». Згодом у 1583 році вона побачила світ у Венеції в італійському перекладі. Параграф «Перемиська земля», в якому виділені міста Перемишль, Самбір, Дрогобич, Сянок, Переворськ, Кросно, закінчується описом і зображенням герба: «Прапор (хоругва) земельний носить як герб золотого двоголового орла в золотій короні в лазуровому (голубому) полі...»

Цього мало б бути достатньо, щоби мислячі люди не говорили, що герб Дрогобиччини «візуально нагадує герб сусідньої «країни-агресора», тобто Росії. Коли Перемиська земля почала використовувати у своїй геральдиці двоголового орла, Росія ще не існувала. Була Московія, що запозичила орла у Візантії. З кінця XV століття на печатках московського государя з'являється візантійський герб - двоголовий орел із зображенням на щиті Юрія змієборця (Георгія Побідоносця). Це закономірно, бо із захопленням усе нових і нових земель постає проблема їхньої християнізації, проблема, що на цих землях не вирішена й досі. У Перемиській землі такої проблеми не могло бути. Варто нагадати, що найсхідніший бастіон Римської імперії знаходився на Дрогобиччині. Ймовірно, саме через таке сусідство християнські впливи проникли сюди значно раніше, ніж у Русь загалом. Перед Володимиром Великим узагалі не стояла проблема християнізації наших земель, бо християнство тут уже існувало понад сто років. Тож на гербі не було щита із зображенням Юрія змієборця на кшталт того, що зображували на печатках московських самодержців.

Зрештою, аж у 1667 році за допомогою геральдмейстра Лаврентія Хурелевича, присланого із Риму, вперше було дано офіційне роз'яснення російського герба: «Орел двоголовий є герб державний Великого Государя, Царя і Великого Князя Олексія Михайловича всієї Великі і Малі та Білі Росії самодержця, його Царського Величності Російського , що знаменують три великі Казанське,

Астраханське, Сибірське славні царства, що підкоряються Богом зберігається і найвищої Його Царської Величності наймилостивішого Государя державі і наказу... на персях зображення спадкоємця; у пазонктех скіпетр і яблуко, і виявляють наймилостивішого Государя, Його Царської Величності Самодержця та Власника». Сталося це тоді, коли після Переяславської ради Україну вдалося хитрістю припнути до Московії.

Мабуть, цього досить, аби вже ніхто не сумнівався в тяглости українства на гербі Дрогобицького району, бо ця тяглість сягає глибин до появи Руси- України. На території Дрогобиччини збереглися численні підкарпатські кургани - ритуальні насипи, яким 5-6 тисяч років. Вони також зафіксовані на гербі Дрогобицького району.

Водночас символіка Дрогобицького району затверджена з дотриманням усіх юридичних процедур. До речі, над її вивченням майже цілий рік працювала тимчасова комісія, затверджена сесією Дрогобицької районної ради згідно із рішенням № 237 від 26 лютого 2004 року. Окрім депутатів, до її складу увійшли відомі вчені та краєзнавці, серед яких: Ярослав Радевич-Винницький, Михайло Шалата, Петро Сов’як, Роман Пастух, Михайло Богаченко. їхній авторитет достатньо високий, як і авторитет самих розробників символіки Дрогобицького району — голови Українського Геральдичного товариства, кандидата історичних наук Андрія Гречила та голови ВГО «Бойківське етнологічне товариство» Любомира Сікори.

Виходячи зі сказаного, я не бачу жодних підстав для перегляду символіки Дрогобицького району, затвердженої сесією Дрогобицької районної ради згідно із рішенням № 357 від 30 грудня 2004 року. Та водночас щиро дякую голові райдержадміністрації Степанові Кулиняку, іншим працівникам цієї установи та всім тим, котрі звертались до РДА із сумнівами щодо нашого герба за те, що своєю пропозицією розбудили нашу пам’ять, а відтак допомогли показати глибинну тяглість українськости в символіці Дрогобицького району...

Андрій ШЕВКЕНИЧ, голова Дрогобицької районної ради

При цьому додається опис символіки Дрогобицького району...

детально

Середа, 17 листопада 2021 15:28

Інформація щодо необхідності вакцинації проти COVID-19!

Вакцини проти COVID-19 критично важливі для стримування пандемії у поєднанні з ефективним тестуванням та застережними заходами, що вже застосовуються. 

Поки кілька перспективних вакцин-кандидаток досі перебувають на стадії розробки, деякі проходять стадію затвердження, і такі вакцини, як Pfizer/BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech та Oxford-AstraZeneca уже схвалені для використання національними регуляторними органами окремих країн, гонка за безпечну та ефективну вакцину вступила у нову фазу. 

Загроза для дітей, яку становить COVID-19, величезна і виходить далеко за межі безпосередніх фізичних наслідків захворювання. Оскільки карантинні обмеження тривають або вводяться знову, доступ дітей до базових медичних послуг може бути серйозно обмеженим. Скорочення рівня охоплення медичними послугами та можливий економічний спад загрожують здоров’ю та майбутньому цілого покоління дітей. 

Відповідаємо на деякі найпоширеніші запитання щодо вакцин від COVID-19...

детально

Вівторок, 16 листопада 2021 15:26

У Дрогобицькому районі лунатимуть

сирени оповіщення населення

У середу, 17 листопада, відбудеться навчальне оповіщення населення Дрогобицького району сигналами цивільного захисту. Зверніть увагу, що в період з 14:50 до 14:55 год лунатимуть сирени.

Навчання має на меті перевірити рівень готовності територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення.

Звучання електросирен означає сигнал “Увага всім!”. Почувши його негайно увімкніть теле- та радіоприймачі (телеканали “1 Західний” “UА: Львів”, FM-радіостанції “Радіо ПЕРШЕ”, “UA: Українське радіо Львів”) і прослухайте подальше повідомлення цивільного захисту.

Повідомлення цивільного захисту передаються упродовж 5 хвилин після подачі звукового сигналу “Увага всім!”.

У зв’язку з тим, що мета увімкнення технічних засобів оповіщення навчальна, практичні заходи відпрацьовуватися не будуть.

Просимо зберігати спокій!

детально

Вівторок, 16 листопада 2021 14:05

На черговій зум-нараді з УАРОР обговорили результати Форуму «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави».

Заступник голови районної ради Микола Андріїв взяв участь у черговій зум-нараді Української асоціації районних та обласних рад з керівництвом рад на якій обговорювались проблемні питання діяльності районних рад, а також результати 6-ого Форуму «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави», який проводиться за підтримки Ради Європи.  

11-12 листопада 2021 року у змішаному форматі відбувся 6-й Форум «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави». Форум був організований Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерством розвитку громад та територій України, Донецькою обласною державною адміністрацією, Луганською обласною державною адміністрацією, Львівською обласною державною адміністрацією за сприяння та підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні».

Захід проводиться щорічно з 2017 року з метою обговорення стану та перспектив розвитку місцевого самоврядування в Україні загалом і, зокрема, в Донецькій та Луганській областях. З урахуванням запиту української сторони та з огляду на результати Форумів попередніх років у 2021 році Радою Європи було прийнято рішення розширити географію події. Таким чином, захід відбувся у двох локаціях – Київська студія (м. Київ) та Східна студія (м. Краматорськ) – та із залученням спікерів з регіонів України (онлайн).

Під час Форуму обговорили актуальні питання законодавчого регулювання у сфері місцевого самоврядування та територіальної організації влади, відповідні європейські стандарти та іноземний досвід.

Цільова аудиторія Форуму, це представники органів місцевого самоврядування та місцевих органів влади з усіх регіонів України. Учасниками були народні депутати України, представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, асоціацій органів місцевого самоврядування, експертного та наукового середовища, міжнародних партнерів.

Голова Секретаріату УАРОР  відзначив, що за останні два роки діяльності, задля збереження та функціонування районних рад, Українська асоціація районних та обласних рад направила більше 30-ти позиційних звернень й провела низку публічних заходів та консультацій.

 «Два роки підряд відбувається лобізм проти районних рад. Ми не розуміємо, чому у 2019 році децентралізація, що здійснювалась відповідно до Концепції, змінила свій вектор. З цього часу УАРОР підготувала та надіслала більше 30-ти звернень до органів державної влади, зокрема у захист районних рад. Вони стосувались як законодавства, так і подальшого впровадження децентралізації», — зазначив Юрій Андрійчук, відповідаючи на заяви, що УАРОР не відстоює інтереси своєї спільноти.

Нагадаємо, Асоціація є постійним учасником Форуму, що проводиться за підтримки Ради Європи.

детально

Вівторок, 16 листопада 2021 11:30

Зустріч з нагоди відзначення професійного свята!

Сьогодні, 16 листопада, з нагоди професійного свята Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку голова районної ради Андрій Шевкенич зустрівся із заслуженим діячем мистецтв України, Почесним громадянином Дрогобича, головним редактором Дрогобицького регіонального радіомовлення «Франкова земля» Йосипом Фиштиком.

Вітаючи Йосипа Івановича з професійним святом Андрій Шевкенич відзначив: «У  ділових та мистецьких колах Вас знають як активного громадського діяча. Ви вносите значний вклад у соціально-економічний та культурний розвиток держави, здобули незаперечний авторитет у широкої громадськості нашого регіону та України в цілому. Держава належно пошанувала Ваші досягнення. Ви – почесний орденоносець, відзначені Почесною Грамотою Верховної Ради України.

Тож з нагоди відзначення Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку прийміть найщиріші слова подяки за сумлінну працю, оперативність в наданні інформації. Бажаю об'єктивності у творчості, свободи та незалежності у професійній діяльності, добрих новин, високих рейтингів, поповнення аудиторії, нових цікавих тем, гострого пера, сміливих проектів, а також міцного здоров'я та сімейного благополуччя».

детально

Вівторок, 16 листопада 2021 09:02

Шановні працівники радіо, телебачення і зв’язку!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята!

Щороку 16 листопада своє професійне свято відзначають люди, які забезпечують потреби суспільства в об’єктивній та неупередженій інформації, надійному та якісному зв’язку – працівники радіо, телебачення та зв’язку. Це свято об’єднує людей різних професій: журналістів, редакторів, видавців, режисерів, операторів – всіх тих, чия благородна праця забезпечує одне з основних прав громадян – право свободи слова.

Сучасне життя не можливе без засобів масової комунікації. І саме Ви своєю професійною та оперативною роботою допомагаєте людям вчасно дізнаватися, чим живе світ.

Працюючи на передових інформаційного простору, Ви першими розповідаєте нам про найважливіше, показуєте найцікавіше. Завдяки Вашим професійним навичкам та майстерності впроваджуються нові технології, розширюється асортимент послуг для населення, відкриваються небачені досі можливості  людського спілкування.

Шановні працівники радіо, телебачення та зв’язку, прийміть найщиріші слова подяки за Вашу сумлінну працю, за об’єктивність та оперативність в наданні інформації. Нехай Вас завжди супроводжують успіх і натхнення, міцного Вам здоров’я, мирного неба, професійного росту, невичерпної енергії, креативних ідей та високих рейтингів. Хай професіоналізм кожного з Вас й великий творчий потенціал  стануть рушійною силою для нових звершень на благо розвитку нашого регіону та України! 

З повагою,

Голова районної ради        Андрій Шевкенич

детально

Неділя, 14 листопада 2021 14:13

Завтра дорогу у межах Н.Кропивника та Рибника перекриють для руху транспорту

У понеділок, 15 листопада, продовжать роботи з капітального ремонту дороги «Східниця-Турка» у межах Східницької громади.

Як повідомляють у компанії виконавця робіт «Онур», з 8:30 год. до 18:00 год. ділянку дороги у межах сіл Новий Копивник та Рибник перекриють для руху транспорту. Обідні рейси громадського транспорту відмінять, ранкові та обідні відправлятимуться та прибуватимуть, відповідно до графіку.

У зв‘язку їз перекриттям частини дороги «Східниця-Турка» схема об‘їзду пролягатиме по альтернативному шляху через Старий Самбір та Стрілки.

детально

Неділя, 14 листопада 2021 12:05

У Дрогобичі на перехресті вулиць Стрийської-Сахарова облаштували нову транспортну розв’язку у вигляді кільцевого руху

На перехресті вулиць Стрийської та Сахарова вже розроблений та облаштований кільцевий рух транспорту. Залишилось встановити нові дорожні знаки.

Затвердженням та погодженням проекту займався Департамент міського господарства. Проект погодила обласна поліція.

Роботи з облаштування кільцевого руху виконуються за спонсорські кошти. За планом їх мають завершити протягом кількох днів. Після розміщення нових дорожних знаків – рух транспорту на цьому відрізку дороги буде здійснюватись за правилами кільцевого руху.

детально

Субота, 13 листопада 2021 15:18

Як подати документи на призначення житлової субсидії? - роз'яснення УПСЗН

З 16 жовтня 2021 року розпочався опалювальний період 2021/ 2022 р для всіх отримувачів субсидій.

Домогосподарства, які отримували субсидію в не опалювальному сезоні з травня 2021 року, субсидію призначать автоматично, без особистого звернення громадян.

Про це повідомляють в управлінні праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА.

Для розрахунку житлової субсидії з початку опалювального періоду домогосподарствам у складі яких є: внутрішньо переміщені особи; кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства; а також, які орендують житлове приміщення для проживання потрібно поновити документи.

Для розрахунку житлової субсидії на опалювальний період 2021/2022 років враховується дохід за I-II квартали поточного року, тобто з січня по червень 2021 року, якщо звертаються за субсидією у жовтні 2021 року

Якщо субсидія призначається з листопада 2021року, то дохід враховується за  ІІ –ІІІ квартали 2021року, тобто з квітня по вересень 2021 року.

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловомуприміщенні (будинку) осіб та розраховується на всіхчленівдомогосподарства.

Слід зауважити, якщо громадянин, якому призначено  житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних  днів повідомити про  зміну соціального статусу як  членів домогосподарств, так і членів їх сімей, зміну у складі  зареєстрованих осіб в житловому приміщенні, сімейного стану та інші зміни, які впливають на право або розмір субсидії.

Подати документи на призначення  житлової субсидії можна у будь-який зручний спосіб через:

•територіальні громади, а саме: Меденицької та Східницької;

•центр надання адміністративних послуг в територіальних громадах із застосуванням ПК «Соціальна громада»;

•електронний сервіс, який розміщено на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики у розділі «Е –СЕРВІСИ»- «ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ» subsidii.mlsp.gov.ua(з накладанням кваліфікованого електронного підпису) 

•поштові відділення  на адресу: м. Дрогобич, вул.22 Січня, 41;

•за додатковою інформацією звертатись у відділ субсидій за телефоном :410045

Увага! З 01.11.2021 у зв’язку із встановленим «червоним» рівнем епідемічної небезпекирозрахунок житлових субсидій на період карантину відбуватиметься з урахуванням збільшених на 50% соціальних нормативів користування комунальними послугами 

детально

Субота, 13 листопада 2021 11:56

Територіальні громади закликали долучитися до обласної програми міжнародного і транскордонного співробітництва

Успішність Регіональної програми з міжнародного і транскордонного співробітництва, європейської інтеграції на 2021-2025 роки полягає в тому, що малі громади, а також громади, які мають низький рівень податкоспроможності, можуть подавати заявки на проєкти міжнародної технічної допомоги і не боятися, що вони не покриють власний внесок чи фінальний фінансовий платіж, адже можуть отримати співфінансування від Львівської обласної ради.

На цьому акцентувала голова комісії з питань євроінтеграції, міжнародного та міжрегіонального співробітництва Львівської обласної ради Наталія Галецька.

«Цьогоріч успішно завершується частина проєктів, по інших продовжується фінансування. Цікаво, що Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна запроваджує новий пріоритет – Кооперація (співпраця), який дає можливість співпраці з громадськими організаціями. Тому ми очікуємо на активність громад, адже Львівська обласна рада готова стати надійним партнером у реалізації міжнародних ініціатив.

У перспективі сподіваємося на доступ України до інших структурних фондів Європейського Союзу. Тому важливою є наша інституційна спроможність продумати нові проєкти, подати заявки та їх зреалізувати», - зауважила Наталія Галецька.

До слова, в області реалізується майже 60 проєктів міжнародної технічної допомоги (МТД). Їх загальна кошторисна вартість – 80 млн євро. Переважна більшість – це проєкти Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна.

У Львівській області програма міжнародного транскордонного співробітництва започаткована в 2017 році. Вона як інструмент співфінансування проєктів міжнародної технічної допомоги стала першою в Україні.

детальноПопередня сторінка 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ...262 Наступна сторінка

Голова Дрогобицької районної ради

ШЕВКЕНИЧ АНДРІЙ ІВАНОВИЧ

Заступник голови Дрогобицької районної ради

АНДРІЇВ МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ

Погода в Дрогобичі