Дрогобиччина - земля Івана Франка

Історична довідка

Дрого́бицький райо́н — район Львівської області в Україні з районним центром у місті обласного підпорядкування Дрогобич.

У межах району розташовані ще два міста обласного підпорядкування (Борислав і Трускавець). Територія і населення всіх цих трьох міст не входять у загальну територію і чисельність населення району.

Дрогобицький район займає площу 1217 тис. га

До складу району входить 76 населених пунктів, які об’єднані в 45 сільських та 2 селищні (Меденицька, Підбузька) ради. Вісім сільських рад Дрогобиччини мають статус гірських.

Район є суто сільськогосподарським. У користуванні селян знаходяться 64 тис. сільськогосподарських угідь. Культивується як рільництво, так і скотарство. Промислове виробництво займає незначну частку в економіці району. Провідна галузь промисловості - хлібопекарська. Важливими промисловими центрами області є розташовані в межах району міста обласного підпорядкування Дрогобич і Борислав. У м. Трускавці діє курорт міжнародного значення.

Річки Стрий, Тисьмениця, Бистриця, Бар, Колодниця та Солониця.

Північна частина району розташована у межах Дрогобицької височини, південна — Східних Бескидів.

Історія Дрогобиччини своїм корінням сягає сивої давнини. Зокрема, перша згадка про місто Дрогобич датується 1387 р., однак за опосередкованими даними воно значно старіше і було одним із центрів солеваріння Київської, а пізніше Галицько-Волинської Русі. Від середини І-го століття - під владою Польщі, пізніше - до 1918 р. - Австро-Угорщини. У 1918 р. на Дрогобиччині була встановлена влада ЗУНР. Із 1919 р. - край знову під польським пануванням. Між 17 та 29 вересня 1939 року приєднана до УССР після розділу Польщі. Із липня 1941 р. по серпень 1944 р. Дрогобиччина була під німецькою окупацією.

У 1940—1959 роках існувала Дрогобицька область, у 1959 р. створений Дрогобицький район. 2 квітня 1990 р. над адміністративним будинком районної ради було піднято український національний прапор.

На території району знаходиться два пам'ятники історії та культури державного значення і 72 - місцевого значення.

До Державного реєстру увійшло 11 пам'яток архітектури, які є на території району. Це, в основному, споруди сакральної архітектури.

У Дрогобицькому районі налічується також 14 археологічних пам'яток.

Дрогобиччина відома не лише в Україні, а й за її межами, як батьківщина славетного українського письменника, поета, громадського діяча Івана Франка. В рідному селі Каменяра Нагуєвичах знаходиться музей-садиба та літературний музей Івана Франка, тут же у Франковому гаю створена літературна стежка з дерев'яними скульптурами героїв його творів.

В с. Нагуєвичі також похований о. Йосиф Левицький - автор першої друкованої в Галичині "Граматики української мови".

с. Воля Якубова - народилися: Андрій Мельник - полковник армії УНР, голова Проводу ОУН, ініціатор створення Світового Конгресу Вільних Українців (СКВУ); Михайло Матчак — сотник УСС, співорганізатор УВО, член Української Радикальної Партії (УРП) та посол до польського сойму з її рамена, публіцист, книговидавець.

с. Верхній Дорожів - батьківщина Дмитра Грицая (Перебийноса) - генерал-хорунжого, шефа Головного штабу УПА.

с. Довге Гірське - похований Корнило Устиянович - відомий український художник.

с. Брониця - народився Стефан Ковалів - відомий український письменник, один з визначних людей Галичини, сучасник І. Франка.

с. Медвежа - народився Михайло Білас - один з провідних майстрів сучасного українського ткацтва, художник широкого творчого діапазону життя якого було тісно пов'язане з Трускавцем.

с. Мокряни - народився Яків Парнас - академік, біохімік.

с. Бистриця - народилися: поетеса Атена Пашко, поет Орест Сторонський, народився і похований доктор філософії Емілій Грималяк.

Голова Дрогобицької районної ради

ШЕВКЕНИЧ АНДРІЙ ІВАНОВИЧ

Заступник голови Дрогобицької районної ради

АНДРІЇВ МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ

Погода в Дрогобичі